Możliwy koniec geoblokowania

W aspekcie nadchodzących przepisów, niestety większość przedsiębiorców będzie musiała porzucić metodę różnicowania swoich ofert które pochodzą z adekwatnego kraju potencjalnego klienta. Mają być dostosowane tak pod kątem informatycznym, aby nie dochodziło do automatycznego przekierowania na jakiekolwiek dedykowane strony.

W dniu 6 lutego 2018 Parlament Europejski zdecydował się przyjęcie rozporządzenie które zakazuje blokowania stron internetowych na których zastosowano przynależność państwową potencjalnych klientów (a więc wykorzystano geoblokowanie).

Wszystko po to aby potencjalni klienci uzyskali dużo łatwiejszy dostęp do jakichkolwiek towarów oraz usług, pochodzących z rynku unijnego bez potrzeby liczenia się z ich miejscem swoistego pochodzenia. Dzięki temu żaden przedsiębiorca nie może narzucać swoich zasad dotyczących korzystania z jasno sprecyzowanej platformy sprzedażowej typu B2B, a co za tym nie będzie mowy o wspomnianym geoblokowaniu.

Nowa ustawa ma znaleźć zastosowanie w takich sytuacjach jak :

  • Nabycie jakiejkolwiek usługi drogą typowo elektroniczną
  • Zakup jakichkolwiek usług online które pozyskujemy bezpośredni w miejscu realizowania danej działalności przez konkretną firmę
  • Zakup towarów online

Dzięki nowym rozporządzeniom zakazane będzie :

  • Automatyczne przekierowanie potencjalnych klientów na platformę dedykowaną pod konkretny kraj
  • Niemożność blokowania wszystkich stron czy ich ograniczenia w znaczącym stopniu ze względu na kraj z jakiego pochodzi ewentualny klient

Tylko w przypadku zgody takiego klienta przekierowanie będzie możliwe, jednak nie może być w żaden sposób zmieniona podstawowa oraz pierwotna postać czy wersja danego serwisu.

Kolejna ustawa z 20 marca 2018 roku ma gwarantować dostęp do konkretnej usługi zakupionej na terenie kraju unijnego w każdym innym państwie, a co za tym idzie będziemy mogli z niej korzystać bez jakichkolwiek ograniczeń.

Pewnie, że przedsiębiorcy muszą przygotować się na nadchodzące zmiany a nawet zacząć wdrażać je w przysłowiowe życie, wszystkie informatyczne rozwiązania wymagają odpowiedniego do tego tematu podejścia.

Comments are closed.