Czy mogę domagać się zwrotu prezentów od byłej narzeczonej?

Sąd Najwyższy rozstrzygnął wątpliwość, czy prezenty darowane drugiej osobie w związku nieformalnym mogą przy niej pozostać po rozstaniu, czy też muszą zostać zwrócone. Otóż stwierdził, że w chwili zerwania osoba obdarowana jest zobowiązana zwrócić je darczyńcy, jako świadczenie nienależne.

SN wyszedł z założenia, że pozostając w związku nieformalnym, osoba darująca swojej drugiej połówce cenne prezenty ma na myśli doprowadzenie w przyszłości do zawarcia związku małżeńskiego. Jeśli taki cel faktycznie istniał, to zerwanie zaręczyn prowadzi do udaremnienia celu tej inwestycji. SN nie wypowiedział się na temat przedmiotów i pieniędzy sprezentowanych drugiej osobie bez celu w postaci zawarcia formalnego związku. Należy jednak wychodzić z założenia, że osobie, z którą nie planuje się wspólnej przyszłości, raczej nie daje się drogich przedmiotów i dużych kwot pieniężnych. Prawo nie idzie do przodu tak szybko jak nasze obyczaje, a więc należy domniemywać, że chęć pozostania razem równa się chęci zawarcia związku małżeńskiego. Co istotne, w momencie darowania prezentu nie trzeba zastrzegać, że jest on, w razie czego, do zwrotu.

Orzeczenie z pewnością pomocne będzie osobom, które w nadziei szczęśliwej, wspólnej przyszłości, wraz z drugą osobą budowały lub remontowały dom, dokładały się do drogich sprzętów, czy kupiły swojej drugiej połowie na przykład samochód. Broni ono tych osób, które dały się zwieść naciągaczom. Natomiast w przypadku mniejszych prezentów czy nakładów, ewentualnie żądając zwrotu, należy raczej mieć na uwadze poczucie dobrego smaku i zwykłej, ludzkiej przyzwoitości.

Jeśli potrzebujesz innych porad prawnych, skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką.

Comments are closed.